Nový Jičín – hudební sady a příjemné okolí
Smetanovy sady
Zelená oáza města – Smetanovy sady – vznikla roku 1915 přičiněním vojáků. V jejím středu je dochovaný hudební pavilon z roku 1927. Žulové sousoší v blízkosti vchodu do bývalého letního kina symbolizuje zákony dědičnosti. Centrem pomníku je busta Johanna Gregora Mendla, rodáka z nedalekých Hynčic. Autorem pomníku z roku 1931, připomínajícího světoznámého zakladatele genetiky, je slezský sochař Josef Obeth. Na opačné straně parku stojí busta hudebního skladatele Bedřicha Smetany z roku 1962.
Janáčkovy sady
Od poloviny 16. století až do roku 1830 se v těchto místech rozkládal v pořadí druhý novojičínský hřbitov. Jeho pozůstatkem je kaple svatého Kříže z roku 1757. Po zrušení hřbitova se roku 1879 rozšířená plocha proměnila na park. Spatříte zde „bludné balvany“ švédské žuly a ruly, které do okolí Nového Jičína před 500 tisíci až 550 tisíci let dopravil kontinentální ledovec ze Skandinávie. Nechybí ani busta geniálního moravského hudebního skladatele Leoše Janáčka, rodáka z nedalekých Hukvald, po němž je park pojmenován. V roce 1995 byla do zdejší půdy vsazena pamětní deska Karlu Krylovi, který v Novém Jičíně prožil mládí.
Skalky a Lesopark Skalky
Skalky jsou oblíbeným cílem výletů a procházek obyvatel a návštěvníků Nového Jičína. Na pamětním kameni z roku 1894, který najdete nad silnicí k místní části Kojetín, je uvedeno, že Skalky byly k rekreaci upraveny z darů obyvatel města Nového Jičína. Hlouběji v lese jsou stále patrné zbytky odpočinkových zákoutí a kamenných laviček. Překrásné místo v lesích za městem ukrývá kamenné divadlo, které kdysi vzniklo úpravou bývalého lomu. V areálu Skalek nelze přehlédnout venkovní amfiteátr s kapacitou 200 míst, kde se v letních měsících konají koncerty a jiné kulturní a společenské akce.
Lesopark vznikl na více než 5 hektarech neudržované plochy na Skalkách. V lokalitě zahrnující část Hücklových zahrad a navazujících, původně zemědělsky využívaných pozemků, bylo vysázeno přes 13 tisíc stromů a keřů a 11 tisíc trvalek.
Lesopark Skalky vznikl podle projektu předního českého zahradního a krajinného architekta Ívara Otruby, jenž vycházel z historických pramenů. Kromě listnatých a jehličnatých dřevin jsou zde plochy stále zelených rostlin, včetně pestrobarevných rododendronů. Rekreačně oddechová zóna je protkaná chodníčky a doplněná lavičkami. Skupiny rostlin jsou označeny informačními cedulemi. V zahradě růžovitých jsou vyhlídkový altán se slunečními hodinami a terasy lemované růžemi a trvalkami. Sousední slunný háj je ideálním místem pro opalování a pikniky.
Čerťák
Vodní nádrž Čerťák o výměře 3,5 hektaru vznikla na Kojetínském potoce. Slouží především k rekreaci, sportovnímu rybaření, je však i stanovištěm významných a zvláště chráněných druhů živočichů. Na tomto odlehlém místě založil Ignác Riedel z Bludovic na počátku 19. století malý vodní mlýn – Čertův mlýn. O mlýně se vypráví pověst, podle níž starý, vysloužilý voják dokázal odsud vyhnat samotného čerta. Čerťák s malou vodní nádrží, zasazený do nádherného romantického údolí, je již půldruhého století nejvyhledávanějším výletištěm Novojičínských. Mnozí z nich neodolají pokušení dát si zde oblíbené tvarůžky.
7.6.2020