Zelená historie i současnost Uherského Hradiště
Pokochat krásou nejstaršího a nejmohutnějšího stromu nejen ve městě Uherské Hradiště, ale i v širokém okolí, se můžete v parku u Nádražní ulice. Stáří tohoto Platanu javorolistého (Platanus x hispanica MUENCHH) je odhadováno na 250 let, a tak jistě pamatuje městské hradby, v jejichž těsné blízkosti stával. Rostl tehdy v zahradě jezuitské koleje, která byla roku 1773 přeměněna na kasárna a nakonec, po zrušení hradišťské pevnosti (1782), zažil i bourání hradeb (1840) při postupném rozvoji města. Zahrady i stromy zůstaly zachovány, aby zdobily budovu nádraží z přelomu 19. a 20. století. Kromě tohoto velikána s obvodem 455 cm se ve zdejším parku vyskytuje ještě jeden strom téhož druhu. Pochází pravděpodobně ze stejné doby.
Původ tohoto druhu je mezi odborníky předmětem sporů. V Evropě byl prý rozšířený před několika miliony let a později zcela vyhynul. Dnešní stromy patrně vznikly křížením platanu východního a platanu západního nebo mutací platanu východního. Dnes je rozšířen po celé Evropě. Hojně se vysazoval na místech s vysokou hladinou spodní vody, používal se i na zpevňování hrází či k vyznačování hranic pozemků. Platan javorolistý je strom značně rychle rostoucí a běžně dorůstá do výšky okolo 40 metrů. Borka se průběžně odlupuje v podobě větších desek, pod kterými už na povrch vystupuje mladá, čímž vzniká typická nestejná skvrnitá kresba. Platany, v jejichž stínu prý rád sedával i Sokrates, jsou ideální stromy pro městskou zeleň, protože dobře snáší znečištěné ovzduší, mají dekorativní vzhled, rovný kmen, vysoký vzrůst a světlou korunu. Bývají vysazovány i podél cest. Jejich kvalitní dřevo se používá na výrobu nábytku a dýhy.
Park Za Plotem
Proměnou bývalé vojenské střelnice vznikl v Uherském Hradišti v roce 2010 nový městský park o rozloze 1,5 hektaru. Název dostal podle písničky Jaromíra Nohavici Přelezl jsem plot, která vznikla v rámci autorovy vojenské služby ve zdejších kasárnách.
Inspiraci pro název parku hledala v rámci ankety široká veřejnost, uspěl nakonec nápad paní Jany Novotné. Písničkář Jaromír Nohavica byl její myšlenkou nadšen, osobně se zúčastnil v sobotu 18. září 2010 slavnostního otevření parku a bezprostředně po jeho zpřístupnění veřejnosti vystoupil na koncertě, uspořádaném agenturou VICHR.
Projekt obnovy stávající opuštěné a bývalé cvičné střelnice s masivní střeleckou zdí, řídící věží, zákopy a objekty učeben byl součástí integrovaného plánu rozvoje města a spolufinancován z operačního programu Evropské unie. Autorem ideového návrhu přemeny objektu byl architekt pro zahradní a krajinářskou tvorbu Ing. Martin König. Na ploše 1,5 hektaru nové zelené plochy bylo vysazeno 145 stromů, 134 keřů a 1425 trvalek. Chodníky s lavečkami lemují parkovní dekorativní světla.
Největší novinkou uhersko-hradišťské zeleně je přírodní a kulturně-historický areál Park Rochus. Spolu s územím přilehlých vinohradů nabízí občanům i návštěvníkům města značený vyhlídkový turistický okruh, možnosti procházek, rodinných výletů i prohlídku s našimi průvodci. V přírodním areálu již také vysadili ovocné sady, můžete zde přihlížet pastvě ovcí a konají se zde pravidelné akce pro veřejnost.
Park Rochus
Mezi nejvýznamnější investice posledních let patří malý areál muzea v přírodě na okraji Parku Rochus, upravené přírodní plochy s vysazenými alejemi vlnícími se ke kapli sv. Rocha, připravuje se zde expozice místních rostlin, další procházkové a naučné stezky, vyhlídky, plochy pro sport i odpočinek.
V areálu Parku Rochus v Uherském Hradišti byl v roce 2015 realizován investiční projekt Expozice lidové architektury-muzeum v přírodě Rochus. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj, resp. Regionálního operačního programu Střední Morava.
Stačí jít chvíli za město a člověk se ocitne v místech, kde ho čeká hned několik zajímavých překvapení. Je sice stále v Uherském Hradišti – Mařaticích, ale zároveň ve vesnickém prostředí, které jej vrací na konec 19. a začátek 20.století, v nově zbudovaném skanzenu lidové architektury Uherskohradišťska, který je součástí Parku Rochus. Na kopci Rochus stojí nedaleko kaple původní dřevěná stodola, která sem byla přenesena z nedaleké obce Břestek. O několik metrů dále jsou další dvě zemědělské usedlosti z Veletin a Boršic, nad kterými je ještě jeden objekt z Tučap, se starým vinným sklepem.
Právě v tomto muzeu se lidé mohou seznámit s etnografickou oblastí uhersko-hradišťského Dolňácka, s tradičním stavitelstvím, bydlením, způsoby obživy, odíváním, výtvarnou kulturou, folklorními zvyky i obyčeji. Do dávných časů se vrátíme prostřednictvím kulturních akcí spojených s hospodářským rokem –patří mezi ně tradiční masopust, na Slovácku nazývaný fašank, či Velikonoce, stavění máje, otevírání pastvin, žně, pouť, advent a Vánoce, nebo štěpánské koledování.
Vyjděte si prohlédnout dva ovocné sady, tvořené starými ovocnými odrůdami Uherskohradišťska a Uherskobrodska, vydejte se po městském turistickém okruhu ke kapli sv. Rocha a nakonec přes Výšinu sv. Metoděje, která je archeologickou kulturní památkou, až do centra Uherského Hradiště.
Ještě ale chvíli na Rochusu zůstaňme a vyšlapejme 125 schodů rozhledny Rovnina, ze které se nabízí krásný výhled na Středomoravské Karpaty – Chřiby a pro ně typické trojvrší – vrch Buchlov, kde se nachází stejnojmenný středověký hrad a odkud „větor věje“, vrch Modla s kaplí sv. Barbory a Holý kopec. Můžeme také obdivovat starobylé kulturní památky – vedle poutní kaple sv. Rocha ve středu areálu i měšťanské vinné sklepy ve Vinohradské ulici, kde je možné zajistit si košt vína v chladivých sklepích vinařů, z nichž nejstarší je z roku 1737.
Listopad 2023