Semilský Ostrov

Obecně lze říci, že česká a moravská města, která našla své místo v nádherné krajině, na svou městskou zeleň až tak netlačí. Nebo není až tak ve středu zájmu.
Ukažme si to semilském Ostrově. Přehled si vezměme z mezinárodního serveru touratlas: Ostrov, který původně vytvořila svými rameny Jizera, dnes slouží jako zóna odpočinku. Na ostrov vedla dřevěná lávka nebo se převáželo loďkou. Klub českých turistů zde vybudoval říční koupaliště a volejbalové hřiště. V roce 1935 bylo rameno stáčející se k zámku zasypáno, ale název Ostrov se používá dodnes. Byla zde vytvořena parková úprava s lavičkami, nové hřiště pro děti, pořádají se tu různé městské akce.

Od roku 2012 spojuje Ostrov s nábřežím u stadionu nová oblouková lávka, která tak zkracuje a vylepšuje cestu z města hlavně obyvatelům sídliště Řeky. Podél Jizery byly vybudovány cesty pro pěší a cyklostezka, které jsou často využívány i rodiči s kočárky. Mohou tak bezpečně projít po břehu Jizery více než dva kilometry od tenisových kurtů po most k Bítouchovu. A třeba pokračovat dál na Riegrovu stezku. Při troše štěstí přímo ve městě zahlédnou ledňáčka nebo skorce a samozřejmě také mohou nakrmit divoké kachny.

Podrobné informace pak nacházíme na serveru Naše Pojizeří, kde zvou a mapují nejrůznější akce, které se na Ostrově konají, od připomínky Divokého Západu, přes Art Fest z letošního léta, až třeba k přehlídce Hamak, tedy přehlídce houpacích sítí. Najdeme zde i informace sledující revitalizaci náhonu, který společně s řekou Jizerou udělal z okolí semilského zámku onen Ostrov.

Na stránkách města sice najdeme informace ze zadání obnovy zázemí pro akce na Ostrově, informace, že město onu revitalizaci chystá a proč do ní bude investovat peníze z veřejných zdrojů, ale jak se vše daří už ne. O Ostrově není ani zmínka v turistické části městského serveru. Spíš posílá návštěvníky města na Kozákov. Nabízí se cimrmannovská otázka: A není to trochu málo, Antone Pavloviči?

Prosinec 2023

Inzerce